Firma KORKUTI

Bejti i Isuf Avrecit

Home
Firma "Korkuti"
Autobiografi
Tregimi i Nenes
Nėnė Hamua
Fotografi te librit
Pema e familjes
Fotografi 60 vjetori
Fjalė tė rralla
Emra tė veēantė qė pėrdoren nė Fterrė
Bejti i Isuf Avrecit
Shėnime tė ndryshme

lule5.jpg

Nga Isuf AVRECI

 

HISTORI NĖ VARGJE

 

I gjori Isuf mejton,               

Fole njė vjershė tė mirė     

Dalė ngadalė si plak mendon

Fole thjesht pėr Shqipėrinė          

2

Dhe mejton ditė e natė           

Ta thuash se erdhi nevoja     

Edhe te shkruhet nė kartė      

Tė dalė libra nė shkolla          

3

Pėr ēiliminjtė qė tė lejnė

Kur tė rriten tė mėsojnė,

Mėmėdheut t’i shėrbejnė

Se me tė do lulėzojė

4

Shumė shekuj vijnė e shkojnė

Atdheu nė tirani,

Se kish brenda tradhėtarė

Prandaj s’kishin liri.

5

Po tė urtėt e Shqipėrisė

Kishin kohė qė shėrbejnė

Si Hasani i Ēamėrisė

Tė dy bashkė me Abdyl Benė.

6.

Nė Stamboll kur i pyenė

Pėr lebėr tė Shqipėrisė

Ju a shkruan ABCENĖ

Pėr njė natė ua stolisnė

7.

Edhe Dovletit i thanė

Ka tė qėnė Shqipėria

Katėrmijė vjet mė parė

Na e rrėfen historia.

8.

Po Zoti nė kėtė jetė

Kėshtu i bėn disa shkallė

Ngre e unj cilin do vetė

Nė gjithė popujt me radhė.

9.

Prandaj dhe Skėnderbeu

Gjeti e shkroi historinė

Turqisė pushkėn ja ktheu

Dhe mori pavarėsinė.

10.

Dhe Ali Pasha Janina

Bėri dhe kaqė kalara

Luftoi deri n’Athinė

E dinė gjithė dynjaja

11.

Mė pas dhe Gjolekė Labi

Pėr shpėtimin e mėmėdheut

Me Turqinė luftė shpalli

Po qe e fortė e e theu.

12.

Mė nė fund flamurin shpalli

Ismail Qemali vetė

I ndritė shpirti e varri

Ja trashėgofshinė djemtė.

13.

Dhe dha lajm nė gjithė krale

Po se latė Shqipėrinė

Do tu shpall luftėn e madhe

Do tė zhurit gjithėsinė.

14.

U mblodhė edhe fuqitė

Dhe delegatė dėrguan

Na shėnuanė kufijtė

Pėrqark nė gjithė truall.

15.

dhe vendimi u firmos

pėr tė bėrė Shqipėrinė

Dhe Princ Vidi u dėrgua

Durrės ēeli qeverrinė.

16.

Dot pak kohė nuk shkoi

E prishnė vendimnė prapė

E prishnė ata dėrxhallo

Shqipėrinė ta ndajnė prapė.

17.

Hodhė krahė mė junanė

Vulosnė Vorio Epirė

Ismail Beu dėgjoi

Qė prishnė prapė vendimnė

18.

Hipi avullorit e shkoi

Shėtiri gjithė Fėrnjinė

(mungojė

dy vargje)

19.

Kaqė mirė ė ndezi zjarrė

Sa hėngėr shoqi shoqnė

I dogj jeta anė e mbanė

Po mbeti Italia nė Vlorė.

20.

Se Vlora shumė ē’i pėlqente

Duke pasur disa sende

Ajo mendje ē’e gėnjente

Deshi ta rrufis pėr vete.

21.

Italia s’mendoi mirė

Miqėsisht Vlorėn e zuri

Qe i ndershėm qyteti ynė

Se ishte ngritur flamuri

22.

Tė urtėt mė kėmbė u ngrenė

Zyrtarisht ia dhanė lajmnė

Tė ikėsh tė na lėshosh vėndė

Se me luftė s’na e ke marrė.

23

U kthyen lajmė tė rreptė

Unė prej Vlore nuk hiqem,

Se e kam ndrequr vetė

Me gjithė ushtri do tė digjem.

24

Osman Haxhi jetėgjati

Gjithė katundet i foli

Nė Baēalla tė Dukatit

I mblodhi e i betoi

25

Dhe e bėnė nė “jeminė”(benė)

Gjithė dėmet i pranojmė

Robėri ndėn Italinė

Nuk duam tė rrojmė.

26

Prapa mori dy Qazimė

Si gradoi mori malė

Nė Beun bėnė betimnė

Dhe me shumė kryetarė.

27

Dhe dhanė lajm nė ēdo krahinė

Kush ėshtė burrė, i zoti fesė

I do atdheut fitimnė

Nė kėtė luftė merr pjesė.

28

Gjithė krahinat u ēkulė

Drejt e drejtė nė luftė u nisnė

Dymijė robėr u zunė

Ushtar nga tė Italisė.

29

Tre muaj netė dhe ditė

Qė bėnin luftė tė rreptė

Sa Italia mori frikė

Kėrkoi paqe vetė.

30

se kėshish milet s’kishin parė

qė luftojnė me duvelė

me dyfekt vrisn aroplanė

zbathur kalonin mbi tela.

31

Ato maja pėrmbi Vlorė

Vaditur me gjak trimi

Ranė disa djem dėshmorė

Pėr ta mjaft qe fitimi.

32

kush vdiq atje vdiq si burrė

I mbeti me nder shtėpia

Si humbet emri kurrė

Do ja pėrmėndė historia.

33

Ata dhe njė shokė kanė

Njė luan Avni Rustemė

Nė Paris vrau Esanė

Dhe shpėtoi mėmėdhenė

34

O Avni Libohoviti

Dragoi i maleve tė larta

I madh hyner qe dhe yti

Do shkruhet me shkronja t’arta.

35

Kush shėrben pėr mėmėdhenė

E rrėfejnė historitė

Edhe ndjesė do tė ketė

Tė paprerė natė e ditė.

36

Ca Korēarė tė krishterė

Kanė qėnė fis kombėtar

Shėrbimet qė kanė bėrė

Nė tė pasm e nė tė parė.

37

Kryeqyteteve tė huaj

Shtypnin libra e historira

Se Dudumi nuk e duaj

S’e lij tė fiton liria.

38

Po qenė burra pa frikė

Shėrbyen si ish nevoja

Sa arritėn n’Amerikė

Hapėn banka me tė holla.

39

Erdh ora nga Perėndia

Pėr tė bėrė Shqipėrinė

Tiranė u ngrit qeverria

Vunė Reis dhe Kabinė.

40

Reiz Haqif Pashė trimi

Dhe Bumēin ministjerė

Nė Lushnjė lidhnė bashkimnė

Muslimanė e tė krishterė.

41

Zoti Sulejman Delvina

Kryeministėr i Kabinesė

Shėrbeve pėr shqipėrinė

Emri jot do mos vdesė.

42

Rrofsh moj rrofsh se ē’i shėrbeve

Tė drejtė e nise qėllimnė

Me tė holla s’u gėnjeve

43

Njėmijė e nėntėqind moti

Dhe njėzetė bishti prapa

Shqipėrisė i ndihu zoti

U njoh nė gjithė rigata

44

Rrofsh o flamuri me shkabė

Rrofsh e u rritsh gjatė e gjerė

Rrofsh e fitofsh gjithė qarknė

Viset e tua tė tėrė.

45

Ju ēuna tė mos pėrtoni

Po shėrbeni natė e ditė

Pranė flamurit vraponi

Se ėshtė i bukur si dritė.

46

Po dėgjoni o vjershėtror

Tė kėndoni si bilbili

Se lindi lulja e parė

Na fali zoti lirinė.

47

Tė gjithė zogjtė kėndojnė

Qė kur doli Afėrdita

Ēuna e ēupa gėzojnė

Arrijtėn e u ēel drita.

48

Nise o burim i bardhė

Qė vadite Shqipėrinė

Shpejt ish mbjellė kjo farė

Qė bėn karpus nashtinė.

49

Shtype shkronja shqipėtare

Tani po zė e nxjerr fletė

Rrofsh e qofsh moj shėnjėtare

Na u trashėgofsh pėr jetė.

50

Po shiko mirė e hap sytė

Se ti ke barrė tė madhe

Do ndėrrohesh me ēdo fqinjė

Do japėsh e marrėsh lajme.

51

Shtet i ri tė falemnderit

Ngrite flamurin me shkabė

Si nė kohėn e Skėnderit

E nė pellazgė me radhė.

52

Ah tė rinj tė Shqipėrisė

Kudo luftojnė me kordhė

Si nga kurt i Persisė

Gjithė viset i mbrojnė.

53

Ish njė komb i forė shumė

Sa e gjithė bota i trembej

Me hile se si e ulė

Se dermani nuk i bėhej.

54

Shkoi shumė jetė e gjatė

Qė hiq mėmėdheu i gjorė

Si ato malet e larta

Qė dergjen nėnė borė.

55

Shumė shekuj voi atdheu

Nėnė ato zgjedha tė rėnda

Lavdi zotit prapė leu

Porsi foshnja nga e jėma.

56

Lindi po do pėr tė rritė

Po shikoni o kryetarė

Se mos u qeshin armiqtė

Siē qeshnė Esat Toptanė.

57

Po ta shikoni si nėnė

Qė ta rritni e ta lartoni

Mos shikoni pėr tė ngrėnė

Se pastaj nuk fitoni.

58

Se po zutė e haptė thesnė

Do ja bėni si Turqisė

Qė ish njė pyll i paprerė

59.

Po tė zot e kishin zėnė

Nga tė mundė tė rrėmbejnė

Dhe ngopeshin me tė ngrėnė

Gjer sa i nxuar themelė

60.

prandaj mėmėdhe ynė

na bėn porosi tė plota

djem tė shikoni rrezikun

se mos ju qeshin bota

61

se unė e gjora gėzova

shiko si mu zbardh fytyra

gjuhėn time kur dėgjova

zyrtarisht nėpėr zyra

62.

prandaj bij tė shėrbeni

me shtatė sy tė shikoni

dhe me pushkė dhe me penė

pėr Kombnė tė pėrparoni

63.

se shiko krahėt e mia

se si dergjen nėpėr fqinjė

Kosova e Ēamėria

Nėnė Grekun e Sėrbinė

64.

Ju djema pushkėt rrėmbeni

Ti bėni armikut ballė

Kėto vise ti kėrreni

Pra tė jini faqebardhė

65.

po dhe qishat e xhamitė

dhe ato t’i rregulloni

se i kemi nga profitė

kush ti ngasė t’i dėnoni.

66.

Teqera e manastire

Ēdo shtėpi e falėtore

Lipset ti shikojmė mirė

Sa tė na vijė pėr dore

67.

Se ato kanė nevojė

P’ratė jetėn e vėrtetė

Cilido ta mejtojė

Pėr shpirtin e xhanit tė vet.

68.

Juve tė parėt e fesė

Ju falem nderit e lartė

Kombi ėshtė vėlla nė pjesė

Po mos fusni propagandė.

69.

Ta bėni mirė shėrbimnė

Sa populli t’iu dėgjojė

Tė zhdukni armiqėsinė

Tė shėrbejnė dhe tė rrojnė.

70.

se armiqėsia s’bėn miell

ajo shėrben si lashtoi

e drejta ėshtė si diell

zoti profet e dėrgoi.

71.

Kam t’iu them shumė e shumė

unė i gjori me dėshirė

duke mos e ditur fundnė

kaq e fundoj me tė mirė.

72.

Kjo vjershė u mbarua

Nė njėzet e njė tė motit

I gjori Isuf u mundua

Po ndjesė i dhėntė Zoti.

73.

Kush e polli nė pyeēin

Kėtė vjershė me radhė

Mė thonė Isuf Avreci

Dhe Fterrė ma thonė fshanė.

 

Kjo “Histori nė vargje” nė 73 strofa, ėshtė bėrė nga Isuf Avreci nė vitin 1921. E kam dėgjuar nga  Sulo Hizmo nė vitin 1979 nė Vlorė dhe e kam shkruar. Ėshtė botuar edhe nė disa numra tė gazetės “Fterra jonė nė vitin 1997.

 

 

 

 

isufavreci240.jpg
Isuf Avreci dhe dhe Qerim Avreci

Adresa : Rruga Gjike Kurtiqi, pallati Melrose 1
Tel: +355 4 251984 Cel: 068 2023483
Tirana, ALBANIA

" Firma KORKUTI "