Firma KORKUTI

Nėnė Hamua

Home
Firma "Korkuti"
Autobiografi
Tregimi i Nenes
Nėnė Hamua
Fotografi te librit
Pema e familjes
Fotografi 60 vjetori
Fjalė tė rralla
Emra tė veēantė qė pėrdoren nė Fterrė
Bejti i Isuf Avrecit
Shėnime tė ndryshme

scan0011.jpg

Pėr Nėnė Hamon

Nuk mund tė mos shkruaja pėr Nėnė Hamon qė ishte po aq e mirė sa Nėna, megjithėse ndryshonin shumė dhe plotėsonin njėra tjetrėn. Ajo s’kishte fėmijė tjetėr pėrveē Gjylzasė, vėllezėrit kishin ikur nė Turqi emigrantė, nėna i kishte vdekur, babain ja kishin vrarė pėr hasmėri, kėshtu qė jetonte se bashku me Nėnėn. E donim dhe na donte shumė. Kujtimet mė tė hershme tė fėmijėrisė lidhen me tė. Pėr nėnė Hamon mund tė shkruash njė libėr me vete, por fillimisht po shkruaj vargjet e mėposhtme dhe nė perspektive do tė shkruaj dhe disa tregime qe m’i ka treguar vetė.


NĖNĖ HAMUA
(Kujtime pėr gjyshen)

Dalani, Xhemilen pėr grua kish marrė
Dhe lindėn Rrapon, Hamon e Rizanė
Po jeta ish e rėndė e s'kishin ē'tė hanė
Kėshtu tė dy vėllezėrit kurbetin kishin marrė.

Ikėn vėllezėrit Rrapo e Riza,
E lanė nė Ēorraj, nėnė e baba
Dhe motrėn Hamo ikėn e e lanė,
Martuar nė Fterrė me Muratnė.

Tė dy vėllezėrit ikėn nė Turqi,
Punonin hyzmeqar, ēoban me bagėti,
Rizai u martua, lindi dhe femi,
Tjetri beqar kaloi jetėn e tij.

Nė dhe tė huaj kockat i lanė,
Katėr vajzat qė lanė u martuan me shqiptarė,
Babanė pėr hazmėri, nė Ēorraj e vranė
Dhe nėnė Xhemilen vdekja kishte marrė.

Ngeli nėnė Hamua pa nėnė e pa baba,
Ngeli nėnė Hamua pa motėr e vėlla,
Ngeli nėnė Hamua, e vetme, jetime,
Po ēau nė jetė se ish grua trime.

Natyra i kish falė shumė cilėsi,
Ish e zgjuar e kish bukuri,
Ish e dashur e kish thjeshtėsi,
Merrej vesh me kafsh dhe me njeri.

Murati ju bė dhe burrė dhe baba,
Shoqe dhe motėr ju ba vajza Gjulza.

Murati e Habili, Mehmetin kish vėlla
Faton e Mustafanė, nėnė e baba.

Xhekon e Lemon kish bėrė Habili,
Avdiu, i Mehmetit kish qėnė i biri.

Avdiu me Shemon, lindėn me radhė
Serjanė, Kushullėn, Uzon e Perllanė,
Pastaj Burbuqen, e nė pleqri, Meridjanė.

Duheshin pa masė
Me burrin bashkė
Dhe vuajtje e halle,
I kthenin nė gas.

Fėmija i parė
U lindi vajzė,
Po shumė kohė s'shkoi
Dje jėtė ndėrroi.
Lindi vajzė prap,
Po kėtė radhė,
Ndryshe nga mė parė,
Rroi e u plak.

Po jeta kėrkonte
Tė kishin djalė,
Pėr pasuri
E hak pėr tė marrė.

Prandaj kėrkoi
Nė radhė tė parė,
Tė martontė burrin
E tė kishin djalė.

Ai s'pranoi.
Po ajo ngulmoi
E vetė nuse
Vajti e kėrkoi.

Tė dyja si motra
Jetonin bashkė
Havaja lindi fėmi
E i rritėn bashkė.

Zonjėn e Bejenė
Lindėn mė parė
Pastaj dy djem:
Subinė e Kajtazė.

Babai u vdiq
Ndėrsa Havanė
E vranė gjat luftės
Nazistėt gjermanė.Nė qoftė se ju kujtohet,
Siē thamė mė parė,
Babanė e Hamos,
Pėr hasmėri e kishin vrarė.

Prandaj urrejtja
E ndezur rrinte,
Prandaj dhe Hamua
Rastin priste.

E vetme kish ngel
E s'kish tė tjerė,
E vendi s'e mbante
Sa hakun tė lante.

Njė ditė nė pyll
Pėr dru kish qėnė
Dhe Lilon pa,
Qė vinte mė njė shtėmbė.

Lilua, bukėn
E shtėpisė kish ngrėnė
Po kallaus u bė,
Se i paguar kish qėnė.

Unė - i tha shoqes
Qė ishin bashkė -
Pėr nevoja personale
Po largohem pak.

Dhe shtegun zuri
E gur mblodhi
E Lilon tė vdekur
Nė lumė e hodhi.

Lilon e vrau
E hakun e mori
Rakinė e shtėmbės
Nė lumė e hodhi.

Dy herė nė jetė
Kish bėrė gjynah:
Kur vrau Lilon
Dhe "Zebėn" kish vra.

"Zeba" kish qėnė
Qen qė s'kish shok,
Ruante kopenė
E s'ndahej nga tė zot.

Ruante kopenė
Si ēoban i mirė,
Tė gjithė e quanin
Pjestar tė shtėpisė.

Por nuk e di ē'ndodhi,
Nuk e di se ē'dreq,
S'bėnte mė mirė,
Po vetėm keq.

Ngrihej natėn
E bėntė zarar,
Thesin me miell
E derdhte zvarr.

Murati ēdo ditė
Me dru e rrihte,
Po "Zeba" dorė
Nga rruga s'hiqte.

Atėhere Hamua
Vendosi vetė,
Qė "Zebėn" t'a zhdukė
Nga kjo jetė.

Dyfekun mori
Nė pyll shkoi:
Ujku!, bėretiti
Dhe "Zebėn" kėrkoi.

"Zeba" u turr
Me vrap rrufe
E Hamua e goditi
Pa frymė pėrdhe.

Lilua e "Zeba"
Shokė qė tė dy,
Qė Hamua i dėnoi
Pėr tradhėti.

Kur ish e re,
Kish qėnė nė Turqi
Dhe kish dėshirė prapė
Dhe nė pleqėri.

Donte shumė
Tė shihte dhe njė herė,
Nipėr e mbesa,
Qė ngelėn andej.

Besonte shumė
Pėr atė jetė,
Ish dorė lėshuar,
E tepėr xhurmet.

Viti gjashtėdhjetė
E bishti tetė,
Njė shekull plot
Pa pesė vjet,
Kur nėnė Hamua
Ndėrroi jetė.

Rebi KORKUTI

Vlorė, 10-12 shkurt 1981

Enter content here

Adresa : Rruga Gjike Kurtiqi, pallati Melrose 1
Tel: +355 4 251984 Cel: 068 2023483
Tirana, ALBANIA

" Firma KORKUTI "